Mały Koneser – festiwal i targi wydawnicze dla dzieci i młodzieży

W festiwalu i targach wydawnictw dla dzieci i młodzieży Mały Koneser weźmie udział 25 wyjątkowych polskich wydawców i 3 wydawnictwa z Europy. Centrum Kreatywności Targowa jest partnerem tego wydarzenia.

Wszyscy kochamy polską szkołę ilustracji. I nie tylko my! Książki polskich twórców odnoszą międzynarodowe sukcesy. Zdobywają nagrody w najważniejszych konkursach w Bolonii, Bratysławie, Lizbonie czy koreańskim Nami. Zagraniczni wydawcy biją się o prawa do nowości znad Wisły i Odry. I nie ma w tym cienia przesady!

Wielki sukces Małego Konesera

Doświadczenia poprzednich edycji pokazały, że poczucie wspólnoty wśród wydawców książek dla dzieci i młodzieży nie jest jednorazowym przypadkiem, a stałą praktyką! Mały Koneser integruje środowisko, tworzy przestrzeń do wymiany doświadczeń, inspiruje nowe projekty i współprace. A przede wszystkim – wychodzi naprzeciw potrzebom młodych czytelników i czytelniczek.

Mały Koneser to wydarzenie, podczas którego spotkacie ambitnych, odważnych i wrażliwych właścicieli małych i średnich oficyn wydawniczych, którzy dbają zarówno o kunszt edytorski jak i o mistrzostwo ilustracji oraz tekstu. Na Małym Koneserze spotkamy awangardę wydawniczą
z Polski i Europy – wydawnictwa: Albus, Babaryba, Baobab, Buka, Druganoga, Dwie Siostry, Entliczek, Ezop, Format, Hokus-Pokus, Kultura Gniewu, Latarnik, Literówka, Mamania, MeMo, Muchomor, Natuli, Polarny Lis, Poławiacze Pereł, Powergraph, Tako, Tashka, Tatarak, Topipittori, Widnokrąg, Wolno, Wytwórnia oraz Zakamarki. Na miejscu będzie można zdobyć nowości i uwielbianą klasykę. Książki poszerzające wiedzę o świecie oraz wciągające małych i dużych opowieści.

Nowe miejsce, stara nazwa

W tym roku festiwal i targi przenoszą się do nowej lokalizacji na warszawskiej Pradze. Nasze Centrum Kreatywności Targowa zamieni się w scenę dla tych, którzy kreują polskie i światowe gusta, śmiało czerpią z najlepszych tradycji lat 60. i 70., ale też odważnie promują twórczość młodych artystek i artystów. Nie zmieni się za to nazwa – w końcu mówimy o targach koneserów literatury dziecięcej i młodzieżowej! Tegoroczna odsłona wydarzenia zyska międzynarodowy wymiar. Gośćmi specjalnymi Małego Konesera będą zagraniczni wydawcy: czeski Baobab, francuskie MeMo i włoski Toppipitori. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć nietuzinkowe książki dla dzieci wyjątkowych wydawców z Europy.

Literackie gwiazdy w Warszawie

Mały Koneser to okazja do spotkania ulubionych autorek i autorów, cenionych Ilustratorek
i ilustratorów, oraz promotorów i promotorki literatury dziecięcej. Poprowadzą warsztaty, będą gośćmi spotkań i podpiszą wasze egzemplarze. Wśród gości Małego Konesera znaleźli się między innymi: Justyna Bednarek, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Piotr Socha, Dominika Czerniak-Chojnacka, Anna Taraska, Marcin Szczygielski, Rafał Kosik, Katarzyna Walentynowicz, Grzegorz Uzdański, Marta Ignerska, Józef Wilkoń, Anna Kaźmierak oraz szwedzka autorka Sara Lundberg.

Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu jest wydawnictwo Wytwórnia „Cieszymy się, że Mały Koneser jest wyczekiwanym wydarzeniem przez zaproszone wydawnictwa i czytelników. To twórcze spotkanie naszego środowiska, wymiana myśli, dyskusje o czytelnictwie. W tym roku nasz festiwal przyjadą zobaczyć wydawcy z Europy, chcemy pochwalić się naszym wydawniczym porozumieniem” – mówi Magda Kłos-Podsiadło i Robert Podsiadło z Wytwórni.

Międzynarodowa konferencja Oko na świat

Trzecia edycja Małego Konesera to nie tylko targi i festiwal wydawnictw dla dzieci i młodzieży – to także ogólnopolska konferencja i dzień branżowy organizowany we współpracy z Biblioteką Narodową z programem skierowanym do nauczycieli, bibliotekarzy i profesjonalistów zajmujących się na co dzień literaturą dziecięcą i młodzieżową. Program konferencji „Oko na świat” to debaty o czytelnictwie, prezentacja pomysłów współpracy wydawców
z bibliotekarzami i warsztaty prowadzone przez wydawców i twórców z Polski, Czech, Francji i Włoch. Konferencja odbędzie się przed targami, w piątek 22 marca 2023 w Bibliotece Narodowej. Wydarzenie to jest częścią projektu współpracy europejskiej „Oko na świat” realizowanego w Polsce przez wydawnictwo Wytwórnia / loeildumonde.fr

Szczegółowe informacje o wydarzeniu i program dostępne są na profilu Mały Koneser na Facebooku, Instagramie oraz na stronie wydawnictwa Wytwórnia.

Wydarzenie jest bezpłatne.

Na warsztaty, spotkania i konferencję obowiązują zapisy pod adresem mailowym: malykoneser@gmail.com

Organizatorem Festiwalu Mały Koneser jest wydawnictwo Wytwórnia. Partnerem wydarzenia jest Miasto Stołeczne Warszawa, Biblioteka Narodowa i Centrum Kreatywności Targowa. Partnerem medialnym jest Ładne Bebe.

Festiwal Mały Koneser,  23–24 marca 2024 // sobota (11.00-19.00) i niedziela (11.00-18.00)

Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, ul. Targowa 56, Warszawa

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

23 - 24 mar 2024
Expired!

Czas

11:00 - 18:00

Etykiety

Branża kreatywna,
Dzieci
Kategoria