WEBINARIUM: ESRS dla MŚP: Co oznacza raportowanie niefinansowe dla polskich firm?
ESRS, czyli Europejski Standard Zrównoważonego Raportowania, wymaga od polskich przedsiębiorców dużo więcej w porównaniu z dotychczasowymi wymogami obecnymi w polskim prawie. Co więcej, wymogi raportowania ESRS są też bardziej wymagające niż te z Global Reporting Initiative (GRI). Kolejnym zagrożeniem związanym z ESRS jest to, że nakładają na przedsiębiorstwa obowiązki podjęcia działań lub zaniechania dotychczasowych praktyk w ramach prowadzonego biznesu, tak aby móc zaraportować poprawę oddziaływania firmy i jej produktów czy usług na klimat, środowisko, zdrowie i samopoczucia pracowników, konsumentów czy lokalnej społeczności.
Nawet jeśli firmy z sektora MŚP nie będą musiały w najbliższym czasie składać raportu niefinansowego to zachodząca zmiana i tak ich dotyczy w sposób pośredni. Informacji dotyczących chociażby ich śladu węglowego, dla produktów czy organizacji będą od nich wymagać między innymi współpracujące z nimi duże przedsiębiorstwa, które mają obowiązek wykazać różne wskaźniki w zakresie łańcuchów wartości, w tym łańcuchów dostaw.
Raportowanie niefinansowe będzie też miało swoje przełożenie na działania eksportowe polskich przedsiębiorstw. Ponieważ w ostatnich latach handel zagraniczny okazał się ratunkiem dla polskiej gospodarki, zwłaszcza w okresie pandemicznym, utrzymanie się na międzynarodowych rynkach w świetle nowych wytycznych europejskich, będzie kolejnym wyzwaniem dla firm.
Być może wielu przedsiębiorców jeszcze postrzega ESG jako chwilowy trend, które szybko minie. Jest to jednak myślenie błędne. ESG, w tym raportowanie CSRD to kluczowa zmiana, rozpoczynająca daleko idący proces transformacji gospodarki.
Reguły tej gry wydają się nadal skomplikowane, jednak jedno jest pewne: Ci, którzy się nie dostosują, po prostu wypadną z rynku.
Podczas webinarium dowiesz się:
- jakie obowiązki w zakresie raportowania nakłada dyrektywa CSRD;
- czym są ESRS i jak wyglądają obecne projekty wskaźników raportowania;
- kogo i w jakim zakresie będzie dotyczyło raportowanie niefinansowe;
- co nowe wymogi prawne oznaczają dla sektora MŚP;
- jak raportowanie niefinansowe wpłynie na obecność MŚP w krajowych i europejskich łańcuchach wartości (w tym w łańcuchach dostaw);
- jak można przygotować swoją firmę do wdrażania polityk zrównoważonego rozwoju;
- skąd pozyskać finansowanie na projekty ESG.
Prelegenci:
- Karolina Opielewicz – członkini zarządu Krajowej Izby Gospodarczej;
- Jolanta Okońska – Kubica – przewodnicząca Komitetu ds. ESG, dyrektor zarządzająca ENVIPOL;
- Agnieszka Skorupińska – wiceprzewodnicząca Komitetu ds. ESG, partner w Kancelarii CMS Polska;
- Borys Sawicki – członek Komitetu ds. ESG, Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.
Webinarium odbędzie się 24 stycznia o godzinie 11:00 na platformie ZOOM.
Rejestracja pod linkiem.
Szkoła ESG (http://szkolaesg.pl) to inicjatywa Krajowej Izby Gospodarczej, która powstała we współpracy z ADN Akademia. Szkolenia zorganizowane pod opieką merytoryczną ekspertów Komitetu ds. ESG Krajowej Izby Gospodarczej służyć mają zwiększeniu wiedzy przedsiębiorców na temat transformacji klimatycznej, a w szczególności wyzwań i wymagań, które już ich dotyczą bądź będą ich dotyczyć w przyszłości w związku z nowymi regulacjami.