CKT dla warszawskich plastyków. Ostatnie w tym roku spotkanie za nami.

W piątek 30 stycznia miało miejsce ostatnie w tym roku spotkanie Warszawskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków. Tym samy zamknęliśmy kolejny rok współpracy z Centrum Kreatywności Targowa. O podsumowanie tego roku i plany na nadchodzący rok zapytaliśmy prezesa Adama Rutkowskiego.

 

Podsumowując miniony 2022 rok mogę stwierdzić, że dla Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków był to rok niezwykle udany. Po wielu trudnych miesiącach pracy on-line, wymuszonej pandemicznymi okolicznościami, mogliśmy powrócić do organizowania cyklicznych spotkań dla naszych członków w „realu”. Dzięki współpracy z Centrum Kreatywności Targowa 56, członkowie naszego Stowarzyszenia mieli zapewnioną nowoczesną i przyjazną przestrzeń w której mogli rozwijać swoje pasje i ubogacać posiadaną już wiedzę.

Adam Rutkowski, Prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków

 

Koordynowane przez Zarząd WSP wykłady, prelekcje i konsultacje, prowadzone przez uznanych pedagogów kierunków artystycznych warszawskich uczelni, z Akademią Sztuk Pięknych na czele, cieszyły się wciąż niesłabnącą popularnością. Statutowa działalność edukacyjno – integracyjna, prowadzona przez WSP, od lat przyciąga rzesze nowych chętnych. W minionym roku, tak jak i w latach wcześniejszych, podczas zorganizowanego przez organizację naboru, przyjęto kilkunastu nowych, pełnych zapału adeptów sztuk plastycznych. Atmosfera życzliwości i profesjonalizmu, którą Stowarzyszenie buduje na co dzień jest magnesem, który skutecznie przyciąga do kolejne osoby, poszukujące możliwości osobistego rozwoju.

Dzięki ogromnej pasji i zaangażowaniu swoich członków Warszawskie Stowarzyszenie Plastyków jest jedną z prężniej działających organizacji pożytku publicznego o profilu artystycznym, edukującą i integrującą środowiska amatorów i profesjonalistów, obecnie już nie tylko z Warszawy i województwa mazowieckiego, ale z wielu zakątków naszego kraju.

WSP stanowi również znakomity przykład współpracy międzypokoleniowej, ponieważ zrzeszamy obecnie prawie 300 osób w różnym wieku, począwszy od studentów, poprzez osoby czynne zawodowo aż po emerytów. Jedną z niezwykle ważnych gałęzi  aktywności jest także prezentacja dorobku artystycznego członków WSP. Przykładem tego może być zorganizowana w pierwszej połowie minionego roku w Centrum Kreatywności Targowa 56 wystawa sztuki pod tytułem „Homo sum”, otwarciu której towarzyszył wernisaż z występem grupy muzycznej.

W rok 2023 wchodzimy pełni nadziei i optymizmu. Przed nami kolejne wykłady, wystawy, plenery malarskie, oprowadzania kuratorskie i wycieczki edukacyjne. Obecny rok jest dla nas, jako Stowarzyszenia rokiem szczególnie ważnym, gdyż przypada w nim kolejna – 65. już rocznica naszego powstania. Będziemy chcieli uczcić ten jubileusz uroczystymi obchodami, jak to u nas zwyczajowo ma miejsce co 5 lat. Mamy za sobą, jako stowarzyszenie, niezwykle bogatą i długą historię, która nierozłącznie związana była i jest z historią Warszawy i jej mieszkańców. Przed nami teraz kolejne miesiące nowego roku i nowe wyzwania.
Wierzę, że będzie to dobry, ciekawy i bardziej przewidywalny od poprzedniego rok, pomimo postawionych ambitnych celów do realizacji i niewątpliwie czekających nas różnego rodzaju trudności do pokonania. Jestem jednak pewien, że posiadając niewyczerpalne wręcz pokłady entuzjazmu, kreatywności i energii w postaci naszych członków, stawimy skutecznie czoła wszelkim ewentualnym przeciwnościom. Naszym kapitałem są wartościowi ludzie.
U progu tego roku życzyłbym sobie, aby członkowie Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków, tak jak do tej pory, odnajdywali w naszym stowarzyszeniu przyjazny i bezpieczny azyl dla rozwoju swoich pasji i mogli w pełni korzystać z oferowanych przez nas możliwości.

Adam Rutkowski, Prezes WSP