Fundacja Kulawa Warszawa ponownie zaprosiła do Centrum Kreatywności Targowa

Fundacja Kulawa Warszawa w ramach projektu Dostępna Ginekologia zorganizowała II edycję Konferencji pod hasłem „Dostępna Ginekologia -jak rodzi się dostępność?”. Wydarzenie po raz kolejny odbyło się w inkluzywnych przestrzeniach Centrum Kreatywności Targowa.

Na konferencji został poruszony temat dostępności usług ginekologicznych dla osób z niepełnosprawnościami i neuroróżnorodnością. W tegorocznej edycji konferencji położono nacisk na interdyscyplinarny dialog osób zajmujących się usługami medycznymi, specjalistów i specjalistek w zakresie ginekologii i położnictwa, jak również badaczy i badaczek niepełnosprawności oraz osób, które z usług ginekologiczno- położniczych korzystają.

Podczas wydarzenia dyskutowano o zwiększeniu dostępności usług ginekologiczno-położniczych między praktykami, jak i zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat tej formy wykluczenia. Uczestniczki i uczestnicy zastanawiali się wspólnie czy dostępność w obszarze ginekologii i położnictwa wymaga kompromisów pomiędzy potrzebami różnych
interesariuszy, czy też zmiany w tym kierunku służą wszystkim.

Matronat honorowy nad konferencją objęło Stowarzyszenie Dobre Doule oraz Warszawska Rada Kobiet, natomiast patronatem honorowym Konferencję objęli Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Rzecznik Praw Obywatelskich, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Patronami medialnymi wydarzenia są: Medycyna Praktyczna, Portal niepelnosprawni.pl oraz magazyn Integracja. Partnerami Konferencji są Gedeon Richter, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Fundacja Centrum Edukacji Niewidzialna i Dom Pandy. Dostępność wydarzenia jest dofinansowana w ramach minigrantu funduszu feministycznego „Femfund”.

Warto wspomnieć, że projekt „Dostępna Ginekologia” jest przez Fundację realizowany od 2019 roku. W tym czasie stworzona została między innymi internetowa baza dostępnych gabinetów na stronie https://dostepnaginekologia.pl, w której gabinety klasyfikowane są pod kątem spełniania konkretnych potrzeb. W wyszukiwarce jest również możliwość dodania opinii o gabinecie. Strona zawiera również zakładki informacyjne dla pracowników oraz pacjentek oraz zakładkę z listą dostępnych wag, która jest efektem tegorocznej kampanii „Chcemy równoWAGI”.