Praca i kompetencje przyszłości

Przedstawiamy najnowszą książkę, która powstała we WCIES. Publikacja „Praca i kompetencje przyszłości” to kompendium wiedzy na temat edukacji zawodowej dzieci i młodzieży.

Publikacja zgromadziła 28 autorek i autorów, wśród których są zarówno osoby ze świata nauki i edukacji, jak firm zajmujących się analizowaniem trendów i opisujących możliwy świat przyszłości.

Książka zawiera teksty teoretyczne oraz przemyślenia osób zaangażowanych w praktykę edukacyjną. Znajdują się w niej także scenariusze lekcyjne do wykorzystania w szkołach.

Pozycja ta skierowana jest  do doradczyń i doradców zawodowych, nauczycielek i nauczycieli oraz rodziców uczniów. Zawarte w niej treści mogą być także inspiracją dla osób, zajmujących się polityką edukacyjną.

Według ostatniego raportu The World Economic Forum z 2020 roku na temat przyszłości rynku pracy nie tylko to, czego się uczymy, ale również to, jak się uczymy, ma fundamentalne znaczenie w świecie zależnym od wiedzy. Dlatego też opisywane przez autorów niniejszej publikacji zmiany, których jesteśmy obecnie świadkami na rynku pracy, można określić jako przejście od zawodu do kompetencji. Praca w jednej instytucji i wykonywanie jednego zawodu od zakończenia nauki do emerytury to już historia. Przyszłością jest i będzie uczenie się przez całe życie, nie tylko w murach szkolnych, ale również w ramach edukacji poza formalnej.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy we wstępie do publikacji

W publikacji swoje miejsce znalazł się rozdział autorstwa Ewy Janus-Khouri, dyrektorki zarządzającej Centrum Kreatywności Targowa pod tytułem „Dlaczego kreatywność jest ważna„.

Całą publikację można pobrać bezpłatnie tutaj:Praca i kompetencje przyszłości FINAŁ 16.11.23

 

Zachęcamy do lektury!