Startup Jump z uczniami Saska Szkoła Realna

W piątek, 28 października br. ponownie gościliśmy uczestników Startup Jump  – „Poznajemy Warszawski Ekosystem”.

Sala w Centrum Kreatywności Targowa była wypełniona przez licealistów ze Saska Szkoła Realna. Rozpoczęła się kolejna, dziewiąta edycja Startup Jump – programu, w ramach którego uczniowie i uczennice z warszawskich liceów i techników rozwijają najbardziej poszukiwane na rynku pracy kompetencje: przedsiębiorczość, kreatywność i innowacyjność. Biorą udział w warsztatach, spotykają się z praktykami biznesu, wykładowcami akademickimi i przedstawicielami stołecznego samorządu, odwiedzają warszawskie inkubatory, huby biznesowe oraz co-worki, tworzą również prototypowe firmy w ramach „Mistrzostw Startup Jump”.

Młodzi ludzie na wiele sposobów korzystają z naszego miejskiego programu. Nabywają pewności siebie, w bezpiecznym środowisku testują swoje pomysły, uczą się je prezentować, pracować w grupie, poznają lokalny ekosystem i nawiązują pierwsze, biznesowe kontakty. Chcemy rozbudzać potrzebę przedsiębiorczości wśród uczniów i uczennic, by mogli oni w przyszłości tworzyć cenne dla miasta inicjatywy i przedsięwzięcia. Dobrze działająca lokalna gospodarka to korzyść dla mieszkanek i mieszkańców

Karolina Zdrodowska dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Urzędzie m.st. Warszawy

Pierwsze spotkanie tegorocznej edycji programu odbyło się w ostatni piątek (28 października). Blisko 50 uczennic i uczniów uczestniczyło w  warsztatach przygotowanych przez Instytut Kapitału Ludzkiego SGH. Marek Lorent-Kamiński opowiadał, jak firma Sygnis S.A. przeszła od sprzedaży drukarek 3D do zaawansowanych technologii w tej dziedzinie. Szymon Michalski z firmy Cosmic Dreams mówił, jak tworzyć zaawansowane gry komputerowe. Licealistki i licealiści poznawali też możliwości jakie oferuje pracownia Fab Lab Orange prowadzona przez stowarzyszenie Robisz.to. A dyrektorka Centrum Kreatywności Targowa Ewa Janus-Khouri tłumaczyła, że to tzw. Rzemieślnictwo 2.0.

Startup Jump trwa przez cały rok szkolny. Skierowany jest do uczniów i uczennic z warszawskich szkół średnich, którzy są zainteresowani przedsiębiorczością i biorą pod uwagę możliwość założenia w przyszłości własnej firmy. Realizowany jest przez Urząd m.st. Warszawy oraz jednostki miejskie przy wsparciu partnerów z obszarów stołecznego biznesu, nauki i organizacji pozarządowych. Do końca roku szkolnego będą odbywały się średnio dwa spotkania miesięcznie – część w formule realnej, część wirtualnej.

Uczestnicy i uczestniczki są rekrutowani spośród uczniów i uczennic szkół publicznych prowadzonych przez m.st. Warszawę. Ich nauczycielki i nauczyciele opiekują się swoimi grupami w trakcie projektu. Rekrutację prowadzi Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Startup Jump jest realizowany od 2017 roku. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 1300 uczniów i uczennic oraz 106 nauczycielek i nauczycieli z 98 warszawskich liceów i techników.

Uczestnictwo w programie jest bezpłatne. Jego organizatorem jest Urząd m.st. Warszawy.

Głównym celem wydarzenia m.in. było rozwijanie wyobraźni, kreatywnego myślenia, rozbudzanie postawy przedsiębiorczej czy pogłębianie wiedzy na temat możliwości zakładania oraz prowadzenia firmy.